Milí rybári, pokračujeme druhou a poslednou časťou seriálu o zubáčovi, jedná sa o rozhovor s Mirom Mikáčom. Prvú časť môžete nájsť tu.

1

Miro, spomínal si, že zubáče lovíš na prívlač- aké prívlačové nástrahy sú typické „zubáčové“ a čo samotné vedenie nástrahy? Robíš napr. rozdiely keď lovíš povedzme ostrieža a zubáča?

Tak medzi typické nástrahy na prívlač pri love zubáča by som zaradil voblery a medzi moje najobľúbenejšie patria hlavne gumené nástrahy ako rôzne rippery,twistery či smáčky.

2

3

Čo sa týka vedenia nástrahy, tak to závisí od viacerých faktorov. Trebárs hĺbke vody, teploty vody, dobe lovu...napríklad cez leto lovím s plávajúcimi voblermi v plytšej vode kam zubáči tiahnu za rybkami a naopak v jesenných a zimných mesiacoch prehľadávam hlbšie jamy s gumenými nástrahami, pričom ich vediem úplne pomaly po dne, alebo len nechávam splavovať prúdom a občas nástrahu oživím krátkym potiahnutím. Rozdiel medzi lovom ostrieža a zubáča nie je veľký. Je to hlavne v dobe lovu a vo veľkosti nástrahy. Ostrieže lovím prevažne ráno a cez deň, zubáče naopak večer či v noci, alebo pred svitaním.

Čo sa týka spôsobu života zubáča, vieš nejakým spôsobom odsledovať kedy a ako  (resp. i prečo) hejno zubáčov migruje z miesta na miesto?

Zubáč býva v denných hodinách zalezený v blízkosti prekážok a na jednom mieste napríklad pod vymletým pilierom z mosta ich môžeme nájsť desiatky. Na lov sa zvyčajne vydáva po západe slnka a migruje samozrejme preto, že hľadá potravu. Takže také hejno zubáčov sa snaží nájsť hejno rybičiek. Väčšie jedince zubáčov sú skôr osamelí lovci, ale ani oni nemôžu čakať , že za nimi potrava pripláva, a tak aj oni musia vyjsť zo svojho úkrytu na lov.

4

Odsledovať kedy, tak to sa dá len samotnými vychádzkami k vode. Neexistuje určitá doba pretože v každom období a na každom revíri je to inak. Ja mám skúsenosti hlavne na našej rieke Váh. To, čo platí u nás, tak nemusí trebárs platiť na Vodnej nádrži Nosice, čo je od nás 5 kilometrov. Ako vravím, zistiť sa to dá jedine tak, že budem skúšať loviť v určitých časových úsekoch a ak tam zubáči sú, tak záberi raz prídu určite.

5

Máš nejaký recept na to ako sa vyvarovať záberom „malých“ zubáčov a loviť tie „veľké“? Je to také to typické, že ak chcem veľkú rybu, dám veľkú nástrahu alebo funguje aj niečo iné?

Ako som už spomínal veľký zubáč je samotár. Malé zubáče sa zdržujú poväčšinou v hejne, takže keď na nich narazíme nebýva veľký problém ich uloviť. Horšie je to s kapitálnym zubáčom. Povedzme si pravdu, koľko zubáčov v našich revíroch dokáže dorásť do veľkých rozmerov, napríklad do 1metra?!

Pretože je zubáč atraktívna ryba, ktorá sa loví hlavne pre chutné mäso, tak je to skutočne minimum, ktorým dovolíme dorásť do takých rozmerov. Určite sú miesta ako vodné nádrže či väčšie rieky kde sa vyskytujú zubáče rozmerov v kategórii obrovský, ale určite sa nechytajú každý deň. Keďže každý rok spracúvam údaje o úlovkoch rybárov v našej organizácií, tak mám aký-taký prehľad koľko a akých zubáčov sa uloví za celý rok.

A aj keď naše revíry sú kvalitne zarybňované zubáčom, tak drvivá väčšina zubáčov odnesená od vody je od 50 do 60 cm. Pár kúskov v rozmedzí 70-80 cm a ročne tak 1-2 kusy nad 90. Nepoznám osobne nikoho, kto by sa špecializoval a pravidelne lovil iba veľkých zubáčov. Spomínal si nástrahy a logicky vyznieva aj to, že ak dám veľkú nástrahu, tak chytím veľkú rybu J. No, ale všetci skúsenejší prívlačiari vedia, že to tak nefunguje.

Aj keď teoreticky by sa veľký zubáč skôr zasýtil trebárs s 30 cm ploticou, tak prakticky je to inak. V prvom rade aj veľký zubáč sa živý iba rybami, ktoré sa v danej vode nachádzajú a za druhé si bude vyberať čo najľahšie ulovitelnú korisť. Takže si skôr vyberie húf malých rybiek, alebo jednu zranenú , akoby sa mal naháňať za väčšou rybou plnou života, ktorá by mu aj tak unikla.

6

Takže nástrahy volíme hlavne v takej velkosti, ako sú rybky v danom revíry.

Miro Murphy Mikáč

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk