Zubáč veľkoústy - Poznáme ho?

1. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Ahojte, čitatelia športového rybára, prinášame Vám článok o zubáčovi veľkoústom, na naše otázky odpovedá Miro Murphy Mikáč.

2. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Miro, ďakujeme, že si prijal naše pozvanie. Skús nám na začiatok zubáča predstaviť.

Tak, zubáča pozná asi každý náš rybár, je to vysoko cenená ryba aj z kulinárskeho hľadiska. Špecifická je už jeho stavba tela,takže s inou rybou si ho je ťažko pomýliť. Jediným u nás žijúcim je jeho príbuzný zubáč volžský, ktorý sa však dorastá do podstatne menších rozmerov.

Špecifiká má rôzne. Dospieva vo veku 3 – 5 rokov. Trie sa v období od apríla do júna. Špecifické je napríklad, že v tomto období samec vyčistí v plytčinách určitý úsek dna. Naň potom samica nakladie ikry. Samec znášku stráži a chráni pred prípadnými predátormi až do vyliahnutia poteru.

Je to veľmi náladová ryba čo sa týka žravosti a uloviť ju niekedy býva fakt veľký problém, hlavne väčších jedincov. Mladšie jedince žijú v hejnách, takže ak narazíme na menšie jedince, ktoré sú pri chuti, tak to skoro nikdy nezostane při jednom úlovku.

16. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Je to nočný dravec, ale ak poznáme miesta odpočinku zubáča, tak ho môžeme uloviť aj cez deň.

Ako je to s potravou zubáča? Zvyčajne sú ulovené na menšie rybky, no sú časté prípady ulovenia na červy, kukuricu boilies...Od čoho to závisí?

Zubáč v mierovej veľkosti sa živý prevažne rybami menších veľkosti, čo je skutočne pravda. Je to v prvom rade predátor.

6. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Ale ako vieme zubáč veľmi často požiera aj mŕtve rybky. Úplne spoľahlivo ho trebárs lovíme len na chvostík, či selet z rybky.

Čo sa týka tebou spomínaných nástrah, povedal by som, že sa jedná o náhodné úlovky, aj keď pomerne časté. Ulovia sa skoro vždy pri love nedravých rýb a to hlavne na ťažko, či feedrovou technikou. Odpoveď prečo je to tak, je pomerne jednoduchá. Kaprári či feedristi, aby prilákali ryby , tak hodne kŕmia v okolí nahodenej nástrahy. Či už je to kukuričkou,boilies...a práve krmivo či partikel priláka ryby a samozrejme za nimi aj dravce.

Zubáč, aj keď je to predátor, je to tiež len ryba a ako vieme ryba je tvor zvedavý, tak sa im to niekedy vypomstí, keď chcú vyskúšať žltú kukuričku, či guličku boilies s vôňou rybaciny. Niekedy sa zubáč chytí náhodne, keď zaútočí v okolí nástrahy s háčikom do húfu rybiek. Každopádne cielený lov zubáča na tieto nástrahy by neviedol nikam a určite nepoznám nikoho kto by chodil na zubáče s kýblikom kukurice. Predsa len zubáč preferuje živé či mŕtve rybky žijúce v jeho okolí.

Ako prebieha ten proces keď zubáč zaberie, ako pojedá rybku, do akej miery je opatrný? Na to nadväzuje ďalšia moja otázka a to akým spôsobom je najlepšie nastražiť nástrahovú rybku a ako zubáča zaseknúť?

Ako dobre vieme naša najdravejšia ryba šťuka vždy uloví rybku do tlamy v strede jej tela a následne si ju vždy otočí v tlame a požiera ju hlavou vopred. U zubáča je v podstate jedno ako rybku uloví, pretože sa ju snaží  čo najskôr celú vopchať do papule a preto má v obľube menšie rybky a aj pretože nedokáže až tak roztvoriť tlamu a pažerák ako šťuka.

Je jedno či zubáč na rybku útočí z predu,zo zadu, či z boku. Čo sa týka tej opatrnosti, tak určite je opatrnejší od šťuky a keď sa mu niečo nepozdáva a má rybku len v tlame, tak ju okamžite pustí. Trebárs ak má rybár silne našponovaný vlasec pri love na ťažko a zubáč mu rybku uchopí a ucíti odpor, tak ju okamžite pustí. Čo sa týka nastraženia rybky, tak na to by ti asi lepšie odpovedal niekto kto s tým má väčšie skúsenosti, pretože ja zubáčov lovím zásadne len na prívlač  a umelé nástrahy ako gumy či voblery.

8. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Ale poznám pár úspešných rybárov, ktorí lovia na živú, či mŕtvu rybku, trebárs na feeder a od nich som odkukal, že trebárs živé beličky nastražujú na jednoháčik jemne pod chrbát a to až skoro pri chvostovej plutve a tak isto aj pri nastražení mŕtvej rybky, či chvostíka. Pri mŕtvej rybke ešte vložia do tlamy kúsok peny či polystyrénu aby rybku nadvihlo tesne nad dnom. A čo sa týka záseku, tak odpoveď je jednoznačná. Zaseknúťihneď.

 Mierový zubáč má hneď celú rybku v tlame, takže ak sekneme hneď, tak nestihne prísť na nejakú zradu a zásek skoro vždy sedí. Veľa rybárov robí presný opak a necháva zubáča „zažrať“. Často sa im stane , že im potom zubáč rybku pustí, no ešte častejšie , že chytia malého zubáča, ktorý má už rybku v pažeráku a po nešetrnom zbavení háčika skoro vždy zomiera. Nie je veľmi pekný pohľad keď nad vami chytá rybár a po prúde po ňom plávajú polomŕtvy 30 cm zubáči preto, že nechal zažrať rybku a následne nešetrne doloval z ich tlamy svoj „drahý“ háčik a dotrhal im žiabre. Preto vravím zo zásekom netreba čakať!

Podľa čoho volíš lovné miesto pri love zubáča? Lovíš spôsobom, že rybu aktívne hľadáš alebo skôr si na zubáča počkáš (pokiaľ teda lovíš na položenú)?

Ako som už vravel ja lovím zubáča na prívlač a miesta, aj keď mám svojich pár tutoviek, tak sa snažím hľadať nové, lebo ako dobre každý rybár vie, chýri o dobrých miestach sa šíria rýchlo a je možno že už od vašej poslednej návštevy bude vždy obsadenéJ. Ja sa snažím zubáča hľadať vždy pri rôznych prekážkach vo vode. Je dobré keď človek pozná reliéf dna.

Trebárs na rieke, kde nevidieť žiadne prekážky z brehu, to na dne môže vyzerať úplné fantasticky, alebo aj úplne na nič, keď je na dne trebárs súvislá vrstva bahna zo žiadnym zlomom. Tam môžete zubáčovi ponúkať nástrahu večne a bez úspechu, pretože tam jednoducho nebude. Trebárs o 20 metrov ďalej po prúde bude vo vode naplavený strom, alebo stačí menšia jama a zubáči sa sústredia práve tam. Vyhovujú im rôzne podvodné zlomy a skaly, nie rovný terén.

11. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Záleží však aj na období, v ktorom ho lovíme a v neposlednom rade treba brať ohľad na húfy malých rybičiek, pretože tam kde sú, tam bude aj dravec.

3. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Napríklad v lete večer, alebo v noci nie je problém chytiť zubáča aj v plytčine s 30 cm hĺbkou, stačí že sa tam zdržujú malé rybky, tak zubáči to do nich perú takou intenzitou , že sa zdá že voda vrie.

10. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Trvá to síce krátko a ja som to zažil len pár krát, ale vtedy je úlovok 100% a určite nie jeden. To je aj tou dobou lovu. V každom počasí a dobe je to iné.

14. Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Ak viem, že na danom mieste zubáči sú, tak sa snažím zistiť čas kedy vyrážajú za potravou. Nemením miesto, len skúšam zachytiť ich aktivitu. Ak sa to podarí, tak na druhý deň môžem ísť naisto v daný čas. V septembri mi týždeň trvalo pokiaľ som vystihol dobu ich lovu. Skúšal som loviť večer, v noci, ráno a až na 5 deň som dostal prvé zábery o 5 ráno. Dalšie 2 týždne mi stačilo chodiť k vode tak aby som o 5 ráno už nahadzoval a o 6 hodine už ich aktivita poklesla úplne.

Miro Murphy Mikáč

15 Zubáč Veľkoústy- lov zubáča

Pokračovanie článku bude uverejnené v priebehu niekoľkých dní. 

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk